Jubileusz 70-lecia Koła Łowieckiego „JELEŃ” Szczecin 15.09.2018
Uroczyste obchody Jubileuszu 70-lecia Koła odbyły się 15 września 2018r, po kilku miesiącach przygotowań, na terenie naszej siedziby w Sławoszewie przy ul. Złotej 13.
Punktualnie o godz. 12.00, zgodnie z planem uroczystości, bezpośrednio przed odprawieniem mszy polowej, celebrowanej przez ks. proboszcza Marcina Madeja z Parafii z Tanowa, nastąpiło wprowadzenie sztandaru koła. W poczcie uczestniczyli: Marek Sokołowski, Michał Jankowski i Łukasz Sołtys.
W kazaniu ks. Marcin Madej, będący członkiem naszego koła, wspomniał szczególnie tych kolegów myśliwych, którzy zakładali Koło, a następnie tych z późniejszych lat, którzy odeszli już do krainy wiecznych łowów, którym należą się wielkie podziękowania za tworzenie pierwszych kart historii tak doniosłego jubileuszu.
Po odprawieniu mszy polowej nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej umieszczonej na kamieniu – obelisku znajdującym się na terenie naszej siedziby. Tablica została wykona i zamocowana przez jednego z kolegów, który chętnie służy pomocą, jednakże występuje anonimowo. Natomiast odsłonięcia dokonał kol. łowczy Władysław Roga posiadający najdłuższy staż w naszym kole, który przez cały okres, będąc członkiem koła sprawował ważne funkcje, zarówno w kole jak i w strukturach Zarządu Okręgowego PZŁ w Szczecinie. Treść cytatu Józefa Piłsudskiego, zawarta na tablicy pamiątkowej: „Ten kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości,” w pełni nawiązuje do jubileuszu 70 – lecia koła. Tablica została poświęcona przez ks. Marcina Madeja.
Następnie uroczystego otwarcia dokonał prezes koła Józef Jarosławski witając licznie przybyłych gości, w tym przedstawicieli samorządów terenowych, szkół podstawowych , Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego im. Orderu Kawalerów Uśmiechu z Tanowa, Zarządu Okręgowego PZŁ w Szczecinie, Nadleśnictwa Trzebież, Straży Pożarnej z Dobrej i Polic, koła nr. 28 ZŻWP z Dobrej, z firmy Weles z Poznania i Flampol z Redła, lokalnej społeczności, sąsiadujących kół łowieckich i kolegów myśliwych oraz licznie przybyłych ich rodzin. Prezes w swoim wystąpieniu przedstawił historię powstania koła oraz dotychczasowy dorobek.
Kulminacyjnym punktem obchodów było nadanie odznaczeń, w tym najwyższego jakim jest „ZŁOM” Kol. Władysławowi Rodze, kolejne odznaczenia otrzymali: Józef Jarosławski, Eugeniusz Kościołowicz, Waldemar Kamiński, Przemysław Gromada, Robert Janiak, Zdzisław Orzałkiewicz, Łukasz Pomorski, Łukasz Sołtys, Andrzej Siwek, Wojciech Chudzikiewicz, Bogdan Karpik, Andrzej Wakuliński i Zbigniew Adamczyk. Dekoracji dokonał prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Zygmunt Leszczyński oraz przedstawiciel Kapituły Odznaczeń Łowieckich PZŁ Józef Serdyński. Bohaterami dnia byli w zasadzie wszyscy członkowie koła a zwłaszcza najbardziej zasłużeni.
Jubileusz był także doskonałą okazją do wręczenia nie tylko odznaczeń łowieckich ale również dyplomów, okazjonalnych medali, nalepek a w przypadku członków koła pamiątkowego tabla z zawartością fotograficzną obecnego stanu osobowego koła i rysem historycznym powstania oraz dorobku koła, co stanowi wyjątkową pamiątkę na całe życie i przypomnienie spędzonych chwil z kolegami na niwie łowieckiej. Między innymi dyplomami i medalami okolicznościowymi uhonorowano 33 osoby zaproszone w podziękowaniu za dotychczasową współpracę i propagowanie łowiectwa.
Dalszą część uroczystości wypełniły występy dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Orderu Kawalerów Uśmiechu z Tanowa. Repertuar podobał się gdyż dotyczył tematyki przyrodniczo-łowieckiej i długo był oklaskiwany.
Natomiast oprawę sygnałów myśliwskich, osobiście zapewnił kol. Przemysław Gromada. Była również profesjonalnie zorganizowana wystawa fotograficzna oraz wystawa obrazująca dawne codzienne życie Indian – łowców z Ameryki Północnej, przygotowana przez kol. Ryszarda Czeraszkiewicza i Łukasza Musza. Natomiast wystawę trofeów łowieckich koła wykonał i zorganizował kol. Łukasz Pomorski. Wystawy były chętnie oglądane i podziwiane przez osoby uczestniczące w obchodach jubileuszu koła.
Odbyła się również biesiada myśliwska przy suto zastawionych stołach z degustacją przysmaków i potraw z dziczyzny, trwająca do późnych godzin wieczornych.
Natomiast wspomnienia i opowiadania, szczególnie przy płonącym ognisku nie miały końca. Oprawę muzyczną dla chętnych do zabawy na powietrzu zapewnił zespół muzyczno-wokalny z wojskowego klubu „Mars” w Szczecinie.
Dokumentację fotograficzną zapewnili koledzy Ryszard Czeraszkiewicz i Przemysław Kościołowicz.